Jak dobrać oświetlenie gamingowe do pokoju gracza?

Niech Wasze stanowisko rozbłyśnie! Jak dobrać oświetlenie gamingowe do pokoju gracza?

Pokój gracza bez kolorowego oświetlenia gamingowego jest jak wciągająca gra, której fabuła urywa się w połowie. Daje dużo satysfakcji, ale mimo wszystko coś w niej brakuje i pozostawia niedosyt. W przypadku stanowiska do grania można to w łatwy sposób rozwiązać, dobierając lampki gamingowe czy specjalne taśmy LED, które rozświetlą przestrzeń i nadadzą jej wyjątkowego klimatu. Jak się za to zabrać? Jakie LED-y do pokoju gamingowego wybrać? Rzućmy na to trochę światła! Oto wszystko, co warto wiedzieć.

LED-y gamingowe – po co je stosować?

Być może oświetlenie gamingowe kojarzy Wam się głównie z festiwalem szybko migających i niezgranych kolorystycznie świateł, które od samego patrzenia powodują ból głowy, ale wcale nie musi tak być! Odpowiednio przemyślane dodatki do pokoju gamingowego z przyjemnym podświetleniem pozwolą zbudować wyjątkowy klimat i podkreślą design pomieszczenia.  
 
Czy może być coś lepszego po ciężkim dniu w szkole lub pracy, niż widok ulubionego kącika gracza, podświetlonego na kojący, niebieski kolor? A może szykujecie się właśnie do ciężkiego, sieciowego pojedynku i chcecie podkręcić swoje nastawienie soczystą czerwienią? Kolorystykę większości LED-ów gamingowych można dowolnie zmieniać, by uzyskać oczekiwaną atmosferę. 
 
LED gamingowy może też pełnić bardziej praktyczną funkcję, synchronizując się z akcją wyświetlaną na ekranie komputera lub konsoli. W wybranych grach kolor zielony będzie więc oznaczać pełnię zdrowia, a czerwony niebezpieczeństwo. Podświetlenie może również nawiązywać do kolorystyki scen podczas oglądania filmów i seriali, potęgując wrażenia z seansu.

Oświetlenie gamingowe – o czym należy pamiętać?

Jeśli zależy Wam na funkcji synchronizacji kolorów wszystkich elementów, warto postawić na oświetlenie wewnątrz jednego, kompatybilnego systemu kontrolowanego np. za pomocą dedykowanej aplikacji.
 
Dzięki temu barwę podświetlenia zmienicie jednym kliknięciem lub wręcz ustawicie harmonogram, by przykładowo lampki automatycznie przybierały cieplejsze barwy w godzinach wieczornych. Warto też zweryfikować, czy takie oświetlenie obsługuje synchronizację w Waszych ulubionych grach, jeśli chcecie korzystać z takiej funkcji. 
 
Zakup lampek gamingowych od różnych producentów często jest jednak tańszym rozwiązaniem. Nie jest to zły pomysł, ale w takim przypadku zmiana podświetlenia prawdopodobnie będzie wymagała korzystania z kilku aplikacji, co będzie bardziej uciążliwe.
 
Istotną kwestią jest również dobór odpowiednich diod. W oświetleniu gamingowym znajdziecie diody RGB lub ARGB. Te pierwsze mogą wyświetlać jeden kolor jednocześnie i nie są podzielone na strefy.
 
W przypadku taśmy LED cały pasek będzie więc świecić w jednej barwie. Możliwa jest oczywiście zmiana koloru, ale np. bez płynnego przejścia z ciemniejszego gradientu w jaśniejszy.
 
Technologia ARGB jest znacznie bardziej rozbudowana. Każda dioda może świecić na inny kolor, co daje imponujące efekty świetlne, takie jak oddychanie, pulsowanie czy przejścia z jednej barwy w drugą.
 
Z RGB i ARGB wiąże się jeszcze jedna kwestia. Jeśli dobieracie podświetlane podzespoły komputera, takie jak obudowy czy wentylatory, koniecznie zweryfikujcie, czy płyta główna posiada odpowiednią liczbę złącz RGB i ARGB. W przeciwnym razie podłączenie kolejnego komponentu może okazać się niemożliwe.

Jak rozmieścić podświetlenie w pokoju gracza?

Naturalnym środowiskiem neonów gamingowych jest oczywiście biurko i jego sąsiedztwo. Czasami warto jednak wyjść poza utarte szlaki i zaprojektować oświetlenie w sposób kompleksowy. Gdzie więc umieścić podświetlane, kolorowe akcenty, by tworzyły klimatyczną atmosferę i wzbudzały zachwyt odwiedzających nas gości? 
 

  • LED-y pod biurko – umieszczenie podświetlenia bezpośrednio pod biurkiem sprawi, że rozświetlony będzie cały kącik gracza. Stworzy to niepowtarzalny klimat bez ryzyka oślepiania w trakcie rozgrywki.

  • Na biurku – niekiedy potrzebne będzie dodatkowe źródło światła skierowane bezpośrednio na blat biurka, dlatego warto umieścić na nim lampkę gamingową. Subtelnym akcentem będą też podświetlane peryferia – klawiatura, słuchawki czy nawet podkładka pod mysz RGB.

  • Za monitorem lub telewizorem – dobrym miejscem na dodatkowe podświetlenie jest tylna część monitora lub telewizora. Wykorzystanie taśm LED to tani sposób na rozświetlenie przestrzeni i nadanie jej personalnego charakteru. Odpowiedni dobór kolorów może wzmocnić skupienie podczas pracy i nauki lub przeciwnie – wprowadzić rozluźnienie, tworząc atmosferę relaksu.

  • Na półkach – pokój gamingowy bez figurek ulubionych postaci? Nie ma opcji! Dlatego niezależnie, czy na półkach trzymacie książki, pluszaki, czy limitowane edycje gier, delikatne podświetlenie tej przestrzeni spotęguje jej wyjątkowość i wzbudzi zachwyt wśród odwiedzających. Nada też subtelnego klimatu do nocnego grania i czytania.

  • Na ścianach – dobrym pomysłem jest częściowe lub całkowite zrezygnowanie z tradycyjnego oświetlenia sufitowego na rzecz efektownych neonów na ścianę. Odpowiednio dobrane kolory skomplementują wystrój pomieszczenia i nadadzą mu dodatkowego wymiaru.


Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia gamingowego

Od podzespołów komputerowych, poprzez taśmy LED, aż po podświetlane fotele gamingowe – sposobów na rozświetlenie pokoju gracza jest całkiem sporo. Ich dobór zależy przede wszystkim od Waszych upodobań i zasobności portfela. Oto nasze propozycje.

Podzespoły komputerowe

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów na wprowadzenie neonowego sznytu do stanowiska gamingowego jest inwestycja w podświetlane podzespoły komputerowe. Zazwyczaj są one nieco droższe od standardowych wersji. 
Świetnym wyborem będą kolorowe wentylatory, chłodzenie procesora AiO czy podświetlana karta graficzna. Neonowe wstawki można też znaleźć w pamięciach RAM, a nawet samych płytach głównych.
Przy takim zestawie koniecznie należy wyposażyć się w obudowę z przezroczystą ścianką boczną, by móc podziwiać efektowne wizualizacje.

Peryferia komputerowe 

Nieco blasku mogą też dodać peryferia komputerowe. Zamiast standardowej myszki, warto wyposażyć się w podświetlaną opcję z gamingowym charakterem. Imponująco prezentuje się też klawiatura RGB, a gdy wciąż Wam mało, dołóżcie do zestawu podkładkę podświetlaną pod mysz. 
 
Ciekawym dodatkiem jest także ramię monitora RGB. Taki uchwyt sam w sobie jest niezwykle wygodnym i ergonomicznym rozwiązaniem, a gdy dodamy do niego efektowne LED-y, dla wielu graczy stanie się opcją „must have”.
 
Osobną kwestią są słuchawki gamingowe. Niektórzy lubią podświetlane wersje, a inni twierdzą, że nic one nie wnoszą. W końcu podczas używania gracze mają je na głowie. Na pewno sprawdzą się w przypadku streamerów, którzy w trakcie transmisji pokazują swoją twarz.

Taśmy LED

Mogą występować w postaci LED-ów pod biurko lub np. taśm dedykowanych na tył monitora. To jeden z najbardziej efektownych sposobów na podkreślenie gamingowego wystroju pomieszczenia. Są stosunkowo tanie i proste w instalacji, choć jeszcze przed zakupem warto przemyśleć ich rozmieszczenie. Dzięki temu dobierzemy taśmę o optymalnej długości.

Neon na ścianę

Bardzo ciekawą opcją są również neony gamingowe na ścianę. Można je dostać w wielu kształtach i rozmiarach. Popularne są prostokąty i trójkąty, choć na znaczeniu zyskują kompozycje z figurami w kształcie plastra miodu.
Alternatywnie można też rozważyć neon o konkretnym kształcie – z ulubionym motywem gamingowym, logiem lub napisem oddającym charakter gracza.

Fotel gamingowy z LED-ami

A gdyby tak zaopatrzyć się w fotel gamingowy z LED-ami? To oryginalny sposób na podkreślenie wystroju wnętrza. Warto jednak pamiętać, by oprócz efektownego podświetlenia był również wygodny i wspierał ergonomiczną pozycję przy biurku. 

W Diablo X-Starter LED delikatny pasek z diodami umieściliśmy na krawędziach fotela. Dzięki temu podświetlenie subtelnie podkreśla kubełkową konstrukcję, która wspiera naturalną krzywiznę kręgosłupa. Gracze mogą wybierać spośród 20 kolorów, dostosowując oświetlenie do innych gadżetów na biurku.

Lampki gamingowe 

Niekiedy do uzyskania odpowiedniego nastroju wystarczy niewielka lampka gamingowa umieszczona na biurku, która dyskretnie rozświetli okolicę. Dobrze, jeśli umożliwia zmianę koloru podświetlenia. Dzięki temu dopasujemy ją do reszty wystroju.
 
Alternatywnie warto rozważyć większe lampy RGB umieszczanie na podłodze, np. w postaci kolumn świetlnych. Najlepiej wyglądają, gdy rozmieścimy je w kątach. W przypadku dwóch sztuk dobrym pomysłem będzie ustawienie na nich kolorów komplementarnych (np. pomarańczowego i niebieskiego lub czerwonego i zielonego), które świetnie się uzupełniają.

Efektowny wygląd i funkcjonalne wsparcie

Z odpowiednio dobranym oświetleniem pokój gracza może stać się miejscem pełnym energii, inspiracji i niezapomnianych przygód w wirtualnym świecie, a każda rozgrywka nabierze nowego, niepowtarzalnego wymiaru. Niezależnie od tego, czy postawicie na klasyczne taśmy neonowe, czy wybierzecie fotel gamingowy z LED-ami, będzie to efektowny dodatek i funkcjonalne wsparcie, podkreślające Waszą pasję i styl życia.